Mažų erdvių stebuklai (16m² butas)

Yra daug išradingų idėjų ir įvairiausių būdų kaip projektuoti, optimaliai išnaudoti erdves ir dekoruoti mažų butų interjerus. Pažiūrėkime kaip su erdvės optimizavimo problema mažame bute susidorojo Prancūzijos architektai.  Buto plotas – vos 16m2. “Koks čia butas” pagalvotu dažnas, juk daugelio vizijose vien svetainė užima ne mažiau ploto ir idėja, jog tokioje erdvėje gali tilpti visos reikalingos erdvės, tampa sunkiai įsivaizduojama. Visgi šis projektas privers jus pakeisti nuomonę ir susimąstyti ką visgi šiais laikais gali ergonomiką išmanantys ir idėjų nestokojantys specialistai. Taigi apie viską iš pradžių. Kad ir kaip 16m2 ribotu eilinio žmogaus vaizduotę, architektai ar dizaineriai turėjo pažvelgti už ploto ribų, tiksliau į viršų. Aukštesnės lubos – tai buvo ta patalpos savybė, kuri išlaisvino šią erdvę ir suteikė jai galimybę įgauti visai kitą pavidalą. Manau šį privalumą įžvelgti nebuvo paprasta, kadangi aukštis nėra pakankamas taikyti “lofto” erdvėms skirtus sprendimus, kai paprasčiausiai pastatomas antras aukštas. Ši erdvė buvo tik vos aukštesnė, bet to užteko! Taigi pirmas žingsnis buvo puse erdvės pakelti pusmetriu aukštyn, kas ne tik atskyrė erdves, bet po grindimis sukūrė nišą, kurioje puikiai paslepiama dvigulė lova, kai, pavyzdžiui, svetainėje norime surengti vakarėlį. Kas galėjo pagalvoti, kad tokioje erdvėje turėsite tokią lovą ar ne? Laiptai taip pat neliko nepastebėti. Po kiekvienu iš jų – stalčius, į kurį be vargo galime staigiai sudėti ant lovos besimėtančius daiktus, jei netikėtai atvyko draugai. Trapecijos formos staliukas ne tik dizaino elementas. Siaurėjanti pleišto forma labai patogi įstumiant jį į erdvę po spintelėmis, kai jis nebereikalingas. Nors nuotraukos kalba pačios už save ir daug čia pasakoti nėra ką, tačiau smagu pasidžiaugti kaip kiekviena detalė apgalvota iki begalybės sąveikauja su kitais baldais ir transformuojantis erdvei pranyksta joje. Šis sprendimas genialus dėl to, jog nereikalauja sudėtingų mechanizmų ar techninių sprendimų, sutinkamų daugelyje kitų pavyzdžių. Tai kiekvienam prieinamas ir įgyvendinamas būdas, kurį paprasčiausiai reikėjo sugalvoti.  O jums dabar tik juo pasinaudoti. Ar tai būtu visiška kopija, ar keletas minčių, tikimės jums tas pravers planuojant savo svajonių būstą, prie kurio gal būt pakviesite prisidėti ir mus. Daugiau apie šią idėja www.freshome.com

Baldo iš laminuotos drožlių plokštės kokybė

PLOKŠTĖS TANKIS

plokštės tankis, tai kiek medžio drožlių sunaudota gaminant plokštę. Nuo to labai priklauso, kaip laikosi furnitūra, ar galėsite išardę spintelę vėl ją surinkti ir ar nereikės į kitą vietą perstatyti vyrių, kiek laminatas atsparus smūgiams. Plokštės tankį galite matyti žiūrėdami į plokštės šoną. Viduriniame plokštės sluoksnyje matysite didesnes drožles, viršutiniuose – drožlės bus smulkesnės, tankis didesnis. Kuo daugiau medžio drožlių sunaudojama gaminant plokštę, kuo jos tankis didesnis – tuo plokštė kokybiškesnė, atsparesnė. Svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kokio storio plokštės naudojamos, gaminant baldus. Užsisakydami nestandartinius baldus visuomet gaunate geresnę kokybę, nes naudojamos storesnės, t.y. 18-20mm storio plokštės, kai tuo tarpu parduodami masinės gamybos baldai neretai būna pagaminti ir iš 10mm storio plokščių.

LAMINATO KOKYBĖ

Jei trumpai, tai visumoje ją lemia atsparumas įbrėžimams, dėmėms, temperatūrų poveikiams, drėgmei. Dažniausiai vizualiai ar prisiliesdami galime pajusti kokybių skirtumą. Geresnių laminatų paviršius būna kietas, labiau panašesnis į plastiką, nei į plėvelę. Tačiau reiktu atkreipti dėmesį, jog ne visais atvejais būtinas geriausias laminatas. Pavyzdžiui spintelių viduje rekomenduotina naudoti vidutinės kokybės laminatą, taip nemažai sumažinant išlaidas. Taip pat plokštės turi ir savo kokybės klases. Dažniausiai naudojamos E1 klasės plokštės. Joje yra mažiausias  reikalaujamas ES teisė aktais plokščių gamybai naudojamo formaldehido kiekis (iki 10 mg formaldehido 100 g visiškai sausos medienos). E2 klasėje — po 10-20 mg ir po 30-60mg — E3 klasėje. E1 yra saugu naudoti, todėl galėsite būti tikri, kad sveikatai tokie baldai nepakenks. Aukščiausia LMDP klasė – E0. Tokios kokybės klasės baldai gaminami darželiams, ligoninėms, kitoms visuomeninės paskirties patalpoms. Šios klasės  išskiriamas formaldehido kiekis yra 75 % mažesnis negu reikalauja Europos E1 standartai. Šis kiekis artimas natūralios medienos išskiriamam formaldehido kiekiui. Pirmas rodiklis, rodantis, kad plokštės kokybės klasė abejotina, yra jos kvapas – nemaloniai aitrus ir ryškus. Įsigijus tokius baldus reikėtų dažniau vėdinti patalpas.

BRIAUNOS

Baldų kokybę lemia ir tai, kokiomis juostomis klijuojamos briaunos.Briaunos gali būti PVC, ABS, melaminas. ABS nuo PVC (populiariausių Lietuvoje) skiriasi tuo, kad jų sudėtyje nėra chloro. Šių briaunų yra įvairių storių: populiariausios 0.4 mm – 2 mm.

FURNITŪRA

Vyriai, įvairius pakėlimo mechanizmai, bėgeliai, stalčių mechanizmai – tai pagrindiniai gendantys elementai. Kokybiška furnitūra yra viena iš brangiausių sudedamųjų dalių balde (virtuvėje, spintose su stumdomomis  durimis). Jos kokybė pasižymi tuo, kad ji yra ilgaamžė ir tarnauja daugelį metų. Jeigu furnitūra sugenda ar lūžta, baldas išsikraipo, nebegalima juo  naudotis ir ilgainiui jis tampa paprasčiausia griuvena. Todėl svarbu užsisakinėjant baldus išsamiai ir detaliai išsiaiškinti.  Furnitūros kainų skirtumai siekia  dešimtis kartų, pvz. stalčių bėgelių yra ir už 5lt, ir už 150lt.

KOKYBIŠKAS SURINKIMAS BEI MONTAVIMAS

[blockquote_left] Patyrę meistrai dirba atsakingai ir kruopščiai, o saviveiklininkai dažnai savo klaidas bando slėpti. [/blockquote_left] Jeigu baldų medžiagos kokybiškos, nereiškia, kad ir pats baldas bus kokybiškas, jei bus surinktas bet kaip. Prieš užsisakant, klientui labai sunku įvertinti šį etapą, dėl to reikėtu atidžiau pasidomėti atsiliepimais apie gamintoją, panagrinėti jo duodamą informaciją, požiūrį bei vertybes. Taip pat reikėtu būti atsargiems renkantis pigiausią kainą pasiūliusius baldininkus, kadangi gali būti, jog būtent šioje vietoje, įdarbindami pigiai apmokamus, žemos kompetencijos darbuotojus, jie ir sutaupo.

PATOGUMAS

Esminės baldo funkcijos – praktiškumas ir patogumas, todėl vertėtų atkreipti į patyrusių dizainerių patarimus. Pasitaiko atvejų, kuomet grožis nugali praktiškumą, tačiau ilgainiui svarbesnė darosi patogumo pusė. Pvz. patogesnė (ir brangesnė) virtuvė su stalčiais, nei su varstomomis durelėmis, nes stalčiuose daiktus lengviau pasiekti, nei  lankstytis ir „lįsti“ į spintelės kampą. Baldus reikia priversti tarnauti Jums, o ne atvirkščiai.

ĮRANGA

Na, šito Jūs nematote, bet yra skirtumas tarp to, ką gali šiuolaikiniai baldų gamybai skirti įrengimai ir paprasti įrankiai. Pvz. briaunų laminavimo staklės briauną užklijuoja preciziškai, o rankomis klijuojama taip gerai neprisispaudžia. Kiaurymių, išgręžtų kompiuterinėmis staklėmis paklaida – dešimtosios milimetro, o tuo tarpu gręžiamų ranka iki kelių milimetrų. Kadangi medžio drožlių plokštė apdirbimo metu būna gana trapi, kiekviena operacija turi įpatingai didelę įtaką galutiniam rezultate ir baldo pridavimo metu nepastebėtos klaidos ilgainiui gali nemaloniai nustebinti.

[alert color=”white”] Visi aukščiau išvardinti veiksniai lemia baldų kokybę, todėl pirkdami ar užsisakydami baldus būkite išmintingi klientai, nes, kaip mus moko liaudies patarlė, taupus moka dvigubai. [/alert]

Patarimai renkantis stumdomų durų spintą

Skirtingai nuo įprastų korpusinių spintų su varstomomis durimis, kurios kaip ir spintos korpusas gaminamos iš laminuotų medžio drožlių plokščių, spintų su stumdomosiomis durimis konstrukcijoje reikėtų skirti dvi dalis – lentynų sistemą ir durų sistemą. Pagal pasirinktas medžiagas šių dalių gamybai galėsite spręsti apie konstrukcijos patikimumą. Labiausiai reikia atkreipti dėmesį į durų sistemų kokybę. 

STUMDOMŲ DURŲ TIPAI

Pačios populiariausios ir dažniausiai sutinkamos yra profilinės stumdomos durys. Jos tvirtos, universalios, jų montavimas paprastas o kaina mažiausia. Tai visos durys, aplink kurias matosi rėmelis, dar atstojantis ir rankenos funkciją. Būtent apie jas šiame straipsnyje ir kalbėsime, tačiau būtu neteisinga  nepaminėti jų trūkumų.

Hettich door

Tai ne tiek trūkumai, kiek savybės, kurios kartais nedera prie interjero ar kliento užmačių. Tai yra atvejai, kada užsakovas nori, jog nesimatytu jokių rėmelių ar bėgelių, kuomet durys turi būti vientisospasirinktos medžiagos ir slėpti bet kokius su važinėjimu susijusius mechanizmus. Tai išties gražus sprendimas, tačiau tokios sistemos visada yra daugiau ar mažiau brangesnės o ir baldo konstrukcija, prie kurios jos tvirtinamos, turi būti gana specifinė ir ne visais atvejais galima.

AUKŠTOS DURYS – MODERNU?

Pas Jus aukštis iki lubų 3,5m. Jeigu techniškai tokią spintą ir galima pagaminti, reikėtų įvertinti, ar bus patogu ja naudotis. Tokie aukšti paprastai būna senamiesčio butai. Tokiu atveju geriau kai spinta padalyta į du aukščius, t.y. padaryti antresoles. Kadangi tokiame aukštyje laikomi rečiau naudojami daiktai, geriau, kai jų nesimato, atidarius žemiau esančias duris.

KAINA IR KOKYBĖ.

Daugiausiai dėmesio reikia skirti durų kokybei. Stumdomųjų durų spintoms gaminti naudojamos plieninės ir aliuminio sistemos. Pirmųjų pranašumas yra kaina, antrųjų – kokybė. Durys susideda iš profilių sistemos, kurią sudaro profiliai ir rateliai, ir durų užpildo. Pagal ratelių kokybę galima spręsti apie sistemos kokybę. Deja, tie, kurie yra geresni – brangesni. Pigiausias stumdomųjų durų variantas – durys iš laminuotos medžio drožlių plokštės (LMDP), tačiau galimybės čia neribotos: blizgūs paviršiai, veidrodis, stiklas, oda, skaitmeninė spauda ant stiklo ir  daugelis kitų vaizduotę kaitinančių pasirinkimų.

JEI SPINTA “TRIUKŠMAUJA”

Durys važinėja rateliais, tad nuo jų kokybės priklauso, ar duris atidarysite su malonumu, kai jas reikia tik lengvai stumtelėti, ar prieš atidarydami spintą susirauksite, žinodami, kad vėl išgirsite girgždėjimą, cypimą ir pan. Bet jeigu iš pradžių tokių problemų nebuvo, reikia kviestis gamintojus, jie nustatys priežastis ir jas pašalins. Tai gali būti gamyklos brokas, į ratelio mechanizmą ar bėgelį patekę pašaliniai daiktai, išvažiavęs iš bėgio kreipiančiosios dalies durų ratelis. Pasitaiko, kad problemų atsiranda dėl netinkamo naudojimo, pvz., smūgio į duris stumdoma kėde. Pasekmės – sugadintas durų užpildas, iš bėgelio iššokusios durys ar net sulankstyti durų profiliai. Kai kada nemalonūs garsai stumiant duris atsiranda dėl nešvarumų tarp apatinio bėgio ir grindų. Dabar stumdomas duris vis dažniau tenka montuoti ant keraminių plytelių, parketo. Tai kieti paviršiai, todėl tarp bėgio ir grindų atsiradus nešvarumų stumiant duris pasigirsta nemalonūs traškesiai. Apatiniams bėgiams montuoti naudojamos lipnios juostos, kurios neleidžia bėgiui tiesiogiai liestis prie grindų. Šis montavimo būdas patogus ir tuo, kad negadinamos grindys ir išvengiama pavojaus sugadinti po grindimis esančias komunikacijas. Papildomai gali būti montuojami slopintuvai, suteikiantys durims “švelnaus uždarymo” funkciją, kuomet mechanizmas prieš durims baigiant užsidaryti jas pagauna ir švelniai pritraukia į galutinę padetį. Ši funkcija taip pat duris amortizuoja ir neleidžia joms trenktis per stipriai pastūmus.

SAUGUS STIKLAS – TIESA?

Saugumo reikalavimai yra labai svarbūs, nes spintos dažniausiai stovi intensyvaus judėjimo vietose: prieškambariuose, vaikų kambariuose. Todėl visi veidrodžiai padengiami apsauginėmis plėvelėmis, kurios dūžio atveju neleistų veidrodžiui iškristi iš durų rėmo. Tokie pat reikalavimai galioja ir kitiems stikliniams užpildams. Šiuo metu populiarūs matiniai stiklai montuojami tik padengti matine plėvele, todėl bijoti dėl saugumo neverta.

KUR TINKAMA VIETA SPINTAI?

Kai kuriuose senesnės statybos butuose yra vadinamieji tamsūs kambariai. Dažnai koridoriai būna siauroki, spintai vietos nelieka ir šeimininkai nusprendžia padaryti drabužių spintą tamsiame kambaryje. Gerai suplanavus, galima turėti puikią drabužinę, kur galima sudėti ir rūbus, ir kitus reikalingus daiktus – dulkių siurblį, lyginimo lentą, džiovyklą ir kt. Ne visada reikalingos stumdomosios durys, nes paprastai jau būna varstomosios. Tai sumažina ir gaminio kainą. Spintai įrengti galima panaudoti, jeigu yra, tamsų kambarį. Paprastai jis turi bendrą sieną su kitu kambariu. Galima padaryti tokią drabužinę: varstomos durys į tamsųjį kambarį iš koridoriaus panaikinamos, o iš miegamojo į jį išpjaunama anga stumdomoms durims. Didelis pranašumas tai, kad naudojantis tokia drabužine nereikia išeiti į koridorių.

GRIEŽTOS EKSPLOTAVIMO TAISYKLĖS

Specialių reikalavimų nėra. Stumdyti durų nedraudžiama, nes rateliai, tiesa, ne visi, yra apskaičiuoti 50-80 tūkstančių stumdymo ciklų. Aliuminio profilių durys pasižymi dideliu standumu, todėl jeigu į jas ir atsiremsite, nieko neatsitiks.

Patarimai renkantis virtuvės baldų komplektą

SKUBĖTI NEVERTA!

Nusprendusiam keisti virtuvės baldus patariame neskubėti pirkti. Prieš einant į baldų saloną reikia apsispręsti, ko norima. Būna, kad susižavima ryškiais, modernaus dizaino baldais. Dažniausiai baldų salonuose jie statomi matomoje vietoje, kad patrauktų pirkėjų dėmesį. Deja, pastatyti ankštame bute tokie baldai atrodys visai kitaip, erzins ryškiomis spalvomis ir žmogus pasigailės juos įsigijęs.

ĮVERTINKIT SAVO POREIKIUS

Vienokius baldus ir buitinę techniką turėtų rinktis didelė ir mėgstanti ruošti maistą namuose šeima, kitokius – maža ir nedaug laiko namuose praleidžianti šeima. Labai svarbu įvertinti savo įpročius.
Jei šeimininkė mėgsta kaupti atsargas, perka daug priemonių maistui ruošti, jai reikės talpių spintelių. Jaunos šeimos renkasi lengvus virtuvės baldus ir daugybę daiktų laiko ant atvirų lentynų. Tačiau atviri horizontalūs paviršiai kaupia dulkes.
Kartais, preciziškos tvarkos mėgėjai pageidauja, kad net mikrobangų krosnelė būtų paslėpta. To nereikėtų daryti. Jei yra vietos, ant stalviršio galima laikyti virtuvinį kombainą ar kitus dažnai naudojamus daiktus.

KOKIAS SPINTELES PASIRINKTI?

Dažnas norintis patogių virtuvės baldų nesusimąsto, ar tai, kas tinka kitiems, tiks ir jam. “Labai patogu, kai viršuje kabinamų spintelių durelės ne atsidaro į šonus, o specialiu mechanizmu pakeliamos į viršų. Tokio varianto nepatariame rinktis mažo ūgio šeimininkėms. Joms patogesnės butų įprastai atsidarančios arba stumdomos spintelių durelės.
Beje, virtuvės baldų aukštį būtina pasirinkti pagal ūgį, nes daug patogiau ruošti valgį ar plauti indus, jei nereikia stipriai pasilenkti. Kita klaida – mažoje daugiabučio virtuvėje įkomponuoti kampinę spintelę. Kalbantis su užsakovais išaiškėja, kad virtuvė su kampine spintele sužavėjo lankantis pas ką nors svečiuose, bet liko nepastebėta viena “smulkmena” – ten buvo dvigubai didesnis plotas”.

SVARBU! VENTILIACIJA

Gyvenantys daugiabučiuose, keisdami virtuvės baldus, dažniausiai viryklę turi statyti ten, kur yra ventiliacijos anga. Garų rinktuvas efektyviai dirba tada, kai iki angos trumpesnis ir tiesesnis kelias. Jei nuspręsta, kad viryklė stovės keliolika metrų nuo ventiliacijos angos, patariame rinktis garų rinktuvą su filtrais. Ventiliacijos angą būtinai reikia palikti. Per ją patalpa bus vėdinama.

KUR NEVERTA TAUPYTI

Kai kas suka galvą, kaip sutaupyti ir kurią baldų dalį galima pirkti paprastesnę, planuojant vėliau pakeisti geresne ir brangesne.
Neverta taupyti renkantis furnitūrą. Nusipirkę spinteles su pigiais bėgeliais jau po mėnesio skundžiasi, kad stalčiai sunkiai ir triukšmingai juda arba užstringa. Jeigu išsvajotiems virtuvės baldams trūksta pinigų, galima parinkti pigesnį stalviršį arba dureles. Vėliau jas nesunkiai bus galima pakeisti kitais.

SPALVOS IR BUITINĖ TECHNIKA

Kitas galvosūkis, ką daryti su baltu prie baldų spalvos nesiderinančiu šaldytuvu, kurio nesinori keisti. Jei virtuvėje keletas baltų buitinės technikos daiktų, pavyzdžiui, viryklė, šaldytuvas, mikrobangų krosnelė – puiku. Juos galima lengvai komponuoti parenkant baltus arba šviesius baldų akcentus. Jei tik vienas baltas daiktas, patariame rinktis tokius baldus, kuriuose yra baltos spalvos. Tokiu atveju reikėtų apsispręsti, ar laikui bėgant bus perkamas integruojamas šaldytuvas, ar virtuvėje atsiras daugiau baltos neintegruotos buitinės technikos.
Nusprendusiems vėliau pirkti integruojamą techniką baldus galima suprojektuoti taip, kad jie atliktų kitas funkcijas, pavyzdžiui, toje vietoje, kur stovės indaplovė, galima įrengti spintelę rečiau naudojamiems virtuvės rakandams laikyti.